SMILE Pro

Minimaalselt invasiivsetel diagnostika ja ravimeetoditel on tänapäeva meditsiinis üha kasvav roll. Kudesid säästvad kirurgilised meetodid on patsiendile mugavamad ja väiksema tüsistuste riskiga. Carl Zeissi arendatud ja silmalaseriga Visumax 500 teostatud  SMILE Pro oli esimene silma optikahäireid parandav minimaalselt invasiivne, nn. lukuaugu meetodil tehtav laserprotseduur. Carl Zeissi uue silmalaseri Visumax 800 tööaeg on 10 sekundit, olles nii eelmise põlvkonna laserist 3 x kiirem. Laseri suurema kiiruse ja mitmete tehnoloogiliste täienduste tõttu on protseduuri uue nimena ülemaailmselt kasutusel SMILE Pro.
RTB2-3-Smart-robotics-Easy-patient-access-animation-16x9.mp4

SMILE protseduuril on teiste meetodite ees mitmeid eeliseid:

  • Erinevalt LASIK metodist sarvkesta lapikest ei lõigata, seega puudub selle nihkumise risk
  • Optikat parandatakse ilma nägemises eriti olulise sarvkesta keskosa pinda puutumata
  • Minimaalne, vaid paari millimeetri pikkune lõige on üle 80% väiksem kui LASIK või femtoLASIK meetodil
  • Sarvkesta pinnakiht (epiteel) säilib erinevalt "puute- ja lõikevabast" meetodist puutumatuna, seetõttu taastub hea nägemine paari päevaga
  • Erinevalt "puute- ja lõikevabast" pinnalihvimisest säilib epiteeli alune UV-kiiri neelav sarvkesta kiht ja UV-kiirguse kahjulik mõju silma kudedele ei suurene.
  • Säilitab peaaegu täielikult pisarate teket juhtivad sarvkesta närvid, seega on kuiva silma tekkimise risk minimaalne.
  • Sarvkest jääb protseduuri järel tugevam, kuna terveks jäävad sarvkesta pindmised ja tugevamad lamellid.
  • Väiksem halode risk.
  • Valutud on nii laserprotseduur kui taastumine.
  • Juba 2. päeval võib kasutada laugude kosmeetikat ja tegeleda kontaktspordiga.
  •  Vaata videot SMILE protseduuri eelistest

Miks on SMILE  nii eriline?

Erinevalt turundusnimedest nagu näiteks SmartPulse või SuperLASIK tuleneb SMILE protseduuri nimetus inglisekeelsetest sõnadest Small Incision Lenticule Extraction. Erinevalt varasematest laserprotseduuridest ei kasutata siin eksimeerlaserit, vaid ainult femtolaserit. Sarvkesta pinda puutumata lõikab femtolaser sarvkesta sisemistesse kihtidesse läätsekujulise osa, mis eemaldatakse paari millimeetrise ava kaudu. 
Laserprotseduuride erinevusi selgitava video leiad siit ja võrdlustabeli siit.

Ka PRK ehk puutevabal meetodil ei teki sarvkestale lapikest. Kuidas need meetodid erinevad SMILE laserprotseduurist?

Puutevabal ehk "lõikevabal" meetodil sarvkesta pindmine kiht (epiteel) eemaldatakse laseriga. Epiteeli alla jäävat põhikihti lihvitakse vastavalt korrektsiooni suurusele õhemaks ja silmale asetatakse epiteeli paranemiseni kontaktlääts. Kuna tekib suurem haav, siis pinnalihvimise järel esineb oluliselt rohkem valu ja ebamugavustunnet, samuti on nägemisteravuse taastumine aeglane. Pinnalihvimise meetodeid ei soovitata armistumisriski tõttu suure lühinägevuse raviks. Armistumise ja sellega kaasnev sarvkesta läbipaistvuse languse risk suureneb ka vanusega. Pinnalihvimisel epiteeli all asuv Bowmani membraan ei taastu, vaid asendub ehituselt armkoele sarnase membraaniga. Viimasel puudub aga UV kiirgust filtreeriv võime, mistõttu võib liigse UV kiirguse korral tekkida sarvkesta põletik ja hägusus ka aastaid peale protseduuri.

SMILE meetodis on ühendatud nii pinnalihvimise kui LASIK meetodi eelised: ei ole lapikese lõikamist ja hea nägemise taastumine on mugav ja kiire. Vaata protseduuride erinevusi selgitavat videot.

SMILE on turvalisem ka õhema sarvkestaga patsiendile

SMILE on “mängu muutja” ka sarvkesta paksuse ja tugevuse aspektist. Sarvkest koosneb üksteise peal asetsevatest kihtidest ehk lamellidest ja need on kõige tugevamad just sarvkesta eesmises osas. Uuringutes on leitud, et sarvkesta eesmine 40% on vähemalt poole tugevam kui tagumine 60%. SMILE meetodil jäävad pindmised kihid terveks ja kudet eemaldatakse sarvkesta sügavamatest kihtidest. Seega saame varasemate meetoditega võrreldes SMILE protseduuriga opereerida turvaliselt õhema sarvkestaga patsiente. Ja sõltumata sarvesta paksusest on SMILE protseduuriga väiksem sarvkesta kuju hilisema muutuse võimalus. Loe lisaks ...

Milline on SMILE meetodi kogemus?

Carl Zeiss on tunnustatud saksa firma, mille optikaseadmete täpsus ja kvaliteet on tuntud aastast 1846. Aastal 1986 tõi Carl Zeiss turule maailma esimese eksimeerlaseri prillidest vabanemiseks. Femto-tehnoloogiat on uuritud laialdaselt mitmete aastate jooksul. Lapita laseroperatsioone on tehtud kontrollitud kliinilistes uuringutes alates aastast 2006. Femtolaseriga Visumax 500 teostatud ReLEx SMILE meetod tuli kliinilisse tavakasutusse 2011 aastal ja kujunes kiiresti silma optikahäirete parandamise standardmeetodiks arenenud maades. Ka äärmiselt range FDA on tunnistanud SMILE meetodi sobivaks lühinägelikkuse ja astigmatismi korrigeerimiseks. Uue põlvkonna laser Visumax 800 on eelkäijast 3 korda kiirem ja mitmete tehnoloogiliste täiendustega. Laseri tööaeg SMILE Pro protseduuril on alla 10 sekundi.

SMILE meetodit iseloomustab tulemuste erakordne stabiilsus. Uuringute põhjal on sõltuvalt miinuse suurusest LASIK meetodil kordusprotseduuri vajadus 1-4% juhtudest, seevastu SMILE puhul vaid 0,3%. Erakordse stabiilsuse põhjuseks on tervena säilivad sarvkesta eesmised lamellid, mis hoiavad tugevamini silma kuju kui sügavamal asetsevad lamellid. Kui tõesti peaks tekkima vajadus kordusoperatsiooniks, siis tehakse seda kas pinnalihvimise või femtoLASIK meetodil. 

Kuna SMILE meetodi korral eemaldatakse kudet sarvkesta sügavamatest kihtidest, on kahjustada saavate närvikiudude hulk kolmandiku võrra väiksem. Uuringutes on leitud, et silma pinna tundlikkus on järgmisel päeval peale SMILE protseduuri samasugune nagu see on LASIK operatsiooni puhul alles 4 kuu möödudes.

Loe lisaks SMILE meetodist Carl Zeissi kodulehelt.  SMILE Pro meetodil on võimalik sfääri korrigeerida vahemikus -0,5 kuni -10 dioptrit ja silindrit kuni -5 dioptrit (kokku kuni -12 dioptrit).

Laserprotseduuride erinevusi selgitava video leiad siit ja võrdlustabeli siit.

SMILE protseduuri kohta 2021 aastal avaldatud ülevaate-artikli leiad siit

Menu