Prillidest vabaks ka siis kui aastaid üle 40

Autor: ReFocus Silmakeskus | Kategooria: Lugemisprill

Üsna laialt on levinud arvamus, et üle 40 aastastele enam prillidest vabastavaid silmaoperatsioone ei tehta. Ütlemist, et “ma olen juba nii vana, et minu silmadega ei saa enam midagi teha” kuuleb tihti. Tegelikult ei ole vanus asjaolu, mille põhjal otsustada, kas inimesel on prillita elu võimalik või mitte.

Vanuses alla 45 on tavaliselt lahenduseks sarvkesta laseroperatsioon, olgu selleks siis kas SMILE, femtoLASIK või “lõikevaba” laserprotseduur. Erandiks tugevate pluss-prillide vajajad, kellele võib kaaluda läätsevahetust ka enne 40 eluaastat. Üha rohkem paigaldatakse silma sisse ka lisaläätsi, mille eeliseks laseroperatsiooni ees on, et kudet ei eemaldata ja kuiva silma vaevusi ei teki.

Milline silmaoperatsioonidest on parim lahendus prillide unustamiseks vanuses üle 40 sõltub paljudest teguritest. Suurte plusside, miinuste või silindite korral tuleks eelistada läätsevahetust, kuna suure optikavea korrigeerimine nõuab suure hulga sarvkesta koe eemaldamist. Väikese, kaugele alla 2 dioptrilise pluss-prilli puhul sõltub valik sarvkesta kujust. Plussi korrigeerimisel tehakse sarvkesta kumeramaks ja lamedama kuju korral on tulemused paremad kui sellises silmas kus kumerus on tavalisest suurem. Väikese ja keskmise miinus-prilli puhul võib kuni 60 eluaastani kaaluda laseroperatsiooni PRESBYOND Blended Laser Vision ehk FemtoLASIK 40+ sõltuvalt sellest, kui hästi talutakse monovisiooni. Lühinägelikud on harjunud ilma prillita nägema väga hästi lähedale, läätsevahetuse käigus silma asetatav multifokaalne kunstlääts on aga ikkagi kompromiss kus valgusenergia jagatakse erinevate fookuste vahel ja lähedale vaatamine võib seetõttu tunduda peale operatsiooni pisut kehvem kui enne. PRESBYOND ehk femtoLASIK 40+ laseroperatsioonil tekitatakse erilise, patenteeritud lihvimisprofiiliga parem sügavustaju, mis aitab kompenseerida läätse elastsuse langust. Silma optilisi omadusi arvestades muudetakse sarvkesta kuju nii, et silmapõhja tekitatakse väike topeltkujutis, mida aju plastilisus lubab aga tajuda kui ühte kujutist. Olukord on piltlikult öeldes sarnane tekstile kus osa tähti on numbritega asendatud ja mida me sellel vaatamata raskusteta loeme.

Juhul kui femtoLASIK 40+ läbiteinul tekib aastate möödudes katarakti operatsiooni vajadus, siis pole neile vaja paigaldada multifokaalset läätse, vaid erinevatele kaugustele nägemiseks piisab väikesest monovisioonist tavaliste, monofokaalsete läätsedega. FemtoLASIK 40+ eelisteks läätsevahetuse ees on, et sõltuvalt vanusest kaasatakse oma läätse sujuv fokuseerimisvõime veel aastateks ja silmapõhjas ei teki mitut fookuspunkti, millega aju peab toime tulema. Ka kontrastitundlikkus püsib muutumatuna ning juhul kui mingites tingimustes, nagu näiteks öösel autot juhtides, ongi kahe silma erinevus häiriv, siis on seda võimalik korrigeerida prilliga. Multifokaalse kunstläätse disainist tingitud kuma valgusallikate ümber aga prilliga parandada ei saa. Teisalt, multifokaalne või laiendatud fookusega kunstlääts on paremaks lahenduseks kui läätses on juba ealisi, katarakti-muutusi, kui sarvkest on ebatavalise kujuga või kui esinevad kuiva silma vaevused.

ReFocuse Tallinna ja Tartu kliinikutes on nüüd kasutada ainulaadne tehnoloogia, millega saame eristada silma optikas sarvkesta ja läätse osa. See aitab meil tuvastada läätse ealisi muutusi oluliselt varem kui tavalise mikroskoobiga vaatlus. Seetõttu saame ka paremini otsustada, kumb protseduuridest, kas laseroperatsioon PRESBYOND femtoLASIK 40+ või hoopis läätsevahetus annab parima tulemuse neile, kel aastaid üle 40.

Milline lahendustest on parim just sinu silmadele, saame selgitada kui registreerud uuringutele.

Menu