Miks laseroperatsioon Lätis või Leedus on odavam?
Laseroperatsiooni hind ei ole just kommiraha ja arusaadavalt tekitab küsimusi see, kui osade Läti ja Leedu silmakliinikute hinnad erinevad Eesti omadest rohkem kui kaks korda. On tegu ikka samade operatsioonidega, on silmaarstid Tallinnas ahned või ei oska nad majandada?
Silmade laseroperatsioonide puhul kehtib tegelikult ikka seesama reegel, et saad selle, mille eest maksad. Kindlasti on võimalik silmaoperatsioonide suure hulga ehk mahu pealt hinda püsikulude arvelt allapoole tuua, aga sellega annaks selgitada ehk ainult 10% hinnaerinevusest. Et hinda allapoole tuua tuleks teha vähem uuringuid ja järelkontrolle ning seda vähem kvalifitseeritud personaliga. Või siis kasutada odavamat, aga vanemat ja silmale vähem sõbralikku tehnoloogiat. Kulutõhusust saab tõsta, aga paraku ainult turvalisuse ja silma tervise arvelt.
Silmakliinikud Riias ja Vilniuses toovad seadmete kaasaegsuses kahtlejatele välja küll galeriid uuemast tehnoloogast, mis kliinikus tõepoolest olemas, aga …. soodushinnaga silmaoperatsioonile tulijatele tehakse LASIK protseduuri ikka mehaanilise mikrokeratoomiga, mille tööpõhimõte meenutab höövlit või juustunuga. Olgu laseroperatsiooni nimeks SuperLASIK või iLASIK, tehakse selle esimest osa ikka täpselt samamoodi kui 20 aastat tagasi. Miks siis ikkagi mehaanilise mikrokeratoomiga saab odavamalt LASIK protseduur tehtud kui kahe laseriga tehtav 100% laseroperatsioon? Aga sellepärast, et mehaanilise mikrokeratoomi lõiketera maksab umbes 10 eurot, femtolaserite tootjad on aga kehtestanud korra, kus silmakliinikud maksavad pärast ülikallite laserite soetamist lisaks veel sadadesse eurodesse ulatuvaid litsentsitasusid ja seda iga protseduuri pealt :( Rääkimata sellest, et mehaanilise mikrokeratoomi saab osta 10-20 tuhande euroga, laserite hinnad jäävad aga 300-450 tuhande euro vahel.
Muidugi võib alati küsida, kas rohkem makstavad eurod annavad ikka olulise erinevuse. Paraku on LASIK operatsiooni kõige olulisem etapp lapikese lõikamine. Lihvimisel kasutatavad eksimeerlaserid on täna kõikjal Baltikumis piisavalt head, et vältida operatsiooni selles etapis olulisi probleeme. Femtolaseriga lapikest lõigates saadakse õhem, tugevamini kinnituv lapike ja rohkem kudet säästev tulemus kui mehaanilise instrumendiga. Mida õhem lapike, seda rohkem jääb protseduuriga alles puutumata kudet, seda väiksem on nii kuiva silma kui sarvkesta väljavajumise risk. Ja mis kõige olulisem, femtolaseriga lõigates on tüsistuste võimalus operatsiooni ajal kümnetes kordades väiksem. ReLEx Smile protseduur on omaette tase, siin ei teki nihkuda võivat lapikest üldse ja närvipleksuse väiksema kahjustuse tõttu on kuiva silma oluliselt vähem kui mistahes LASIK protseduuril.
Kahjuks ei oska prillidest vabaks saanud patsient ise hinnata nägemise kvaliteedi kõiki tahke. Kujundlikult võib võrdluse tuua värviteleriga. Kui must-valge asemel hakati pilti nägema värvilisena oli erinevus mõistagi suur. Aga kui võrrelda tänase teleri 4K pilti 1990-ndate värvitelerite pildiga, siis on erinevus vaat et sama suur. Uuringute põhjal ei ole suurimad erinevused laserlõikuste tulemustes mitte nägemisteravuses vaid just kontrastitundlikkuses ja nägemishäiretes vähese valgusega keskkonnas.Kahekümneselt ei mõelda tavaliselt pensioni peale. Kahekümneselt ei mõelda ka, et vanemaealistel on kuiva silma esinemine üha sagenev probleem. Tõsi on, et kõigil ei teki kuiva silma ja enamus mehaanilise mikrokeratoomiga tehtavaid LASIK protseduure kulgeb tüsistusteta. Nii nagu on tõsi seegi, et iga autoga jõuab enamusel juhtudel sihtpunkti. Aga teisalt on igaühel õigus ja vabadus valida, kas teha oma sõidud 15 aastat vana autoga või maksta uue ja tänapäeva turvalisuse standarditele vastava auto liisingut. Kujundlikult öeldes võib Riiga jõuda nii LADA kui Volvoga sõites ja erinevus võibki piirduda mugavusega, aga avarii korral on erinevused väga suured.
Vaata laseroperatsioonide erinevusi selgitavat videot